DEKLARACJA PROGRAMOWA
Uznając, że zdrowie człowieka, jako – „stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrego samopoczucia” (WHO) – należy do podstawowych dóbr i wartości oraz uwzględniając potrzeby społeczności lokalnej w zakresie promocji zdrowia psychicznego i jego ochrony, stawiamy sobie za cel:
1) Wspieranie i organizowanie dla osób dotkniętych różnymi formami niepełnosprawności, zwłaszcza z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnościami intelektualnymi, zróżnicowanych form oparcia społecznego, w tym świetlicy terapeutycznej, warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowego domu samopomocy, ośrodka wsparcia, ośrodka interwencji w sytuacjach kryzysowych.
2) Udzielanie osobom z niepełnosprawnościami bezinteresownej pomocy w sprawach dotyczących poprawy warunków socjalnych, ich sytuacji materialnej i adaptacji w społeczności ludzi zdrowych.
3) Aktywizowanie społeczności lokalnej na rzecz osób z niepełnosprawnościami, wspieranie samopomocowego ruchu osób niepełnosprawnych i ich rodzin.
4) Upowszechnianie zachowań tolerancyjnych wobec osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnościami intelektualnymi, zapobieganie ich marginalizacji i stygmatyzowaniu.
5) Wspieranie rodziny mającej trudności w wypełnianiu swoich zadań. Przeciwdziałanie i zapobieganie patologii dzieci i młodzieży, zagrożonej demoralizacją, uzależnieniami, zaburzonym rozwojem osobowości i dysfunkcjami rozwojowymi.
6) Działania na rzecz integracji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, spowodowanym niepełnosprawnością, długotrwałym bezrobociem, chorobą lub starością.
7) Organizowanie specjalistycznej pomocy w sytuacjach kryzysu, przemocy, mobbingu, bezrobocia i bezdomności.
8) Rozwijanie w społeczeństwie wiedzy na temat zagrożeń zdrowia psychicznego i sposobów jego ochrony.
9) Prowadzenie działalności wydawniczej i popularyzacyjnej.
10. Współpraca z instytucjami i organizacjami o podobnym charakterze działania.
Dla realizacji tych celów powołujemy Stowarzyszenie PERSONSA na rzecz Promocji i Ochrony Zdrowia Psychicznego.
Racibórz, 25 wrzesień 2000 rok